Dezinformace: jak jim čelit a kde se dozvědět víc?

Myslíte si, že můžete věřit většině informací, které najdete na internetu? Rozhodli jsme se oslovit mladé studenty a studentky ke zpracování tématu dezinformací. A jak to dopadlo?

Mladí lidé mají docela jasno. Shodují se: důsledně si ověřujme zprávy, které k nám přichází. Sami se často setkávají s falešnými zprávami, jejichž účelem je ovlivnit společenské dění, šířit strach a paniku. V krátkých animacích představují studující Střední školy umění a designu v Brně svůj postoj k falešným zprávám. Vyzývají ostatní, aby pátrali po zdrojích předkládaných informací. Mnohdy nás cesta k jádru vypuštěné zprávy může zavést na místa, která bychom nečekali.

 

 

Podívejte se na videa!

A jak mohou vypadat takové ověřitelné informace? Třeba takhle:

Kde hledat víc?

Abyste se mohli lépe zorientovat v dezinformacích, připravili jsme pro vás pár zajímavých odkazů:

Ověřováním faktických informací se v České republice věnuje iniciativa demagog.cz. Zaměřuje se především na analýzy výroků politiků a političek, které následně zveřejňuje s cílem upozornit na vyjádření, která se opírají o falešné zprávy.
demagog.cz

Již od roku 2000 zpracovává a analyzuje neověřené zprávy web hoax.cz. Na jeho stránkách lze nalézt databázi hoaxů včetně falešných výzev k pomoci nebo smyšlených varování.
hoax.cz

Proti nenávisti a předsudkům vystupuje iniciativa Hate Free Culture. Upozorňuje na hoaxy, které se objevují ve veřejném prostoru a přináší faktické informace, často s humorem a nadsázkou.
hatefree.cz

Na dezinformace upozorňuje rovněž web stopfake.org. Vznikl z iniciativy novinářek a novinářů, kteří se rozhodli ověřovat informace o konfliktu na Ukrajině na začátku roku 2014. Postupem času se web stal platformou pro analýzu prokremelské propagandy a momentálně působí ve více než deseti evropských zemích.
stopfake.org

Podrobné analýze dezinformací na Slovensku se věnuje blbec.online. Ten slouží ke shromažďování a analýze všech článků, statusů i laiků na internetu a sociálních sítích. Najdete zde rozbory článků, v nichž autoři a autorky pátrají po zdroji a zaměřují se i na analýzu skupin, kteří dezinformace šíří.
blbec.online

Na stránkách konspiratori.sk si mohou lidé vyhledat převážně slovenské weby, které propagují sporný obsah, šíří mylné informace nebo propagandu. Iniciativa také upozorňuje firmy, aby svou reklamou nepodporovaly distribuci mylných informací.
konspiratori.sk

Iniciativa #somtu je slovenská platforma působící na sociálních sítích. Propojuje uživatele a uživatelky s cílem reagovat na falešné zprávy uvedením faktických informací. Díky své činnosti vyvažuje mediální obsah a podporuje konstruktivní dialog. Iniciativa je velmi úspěšná také v Německu.
#somtu na FB

A jak dezinformacím čelit? Poslechněte si podcast z Českého rozhlasu Plus o aktuálních výzvách (28. červenec 2018):
plus.rozhlas.cz/dezinformace-jak-jim-celit

Ověřitelné informace můžete získávat například díky investigativní žurnalistice, kterou se zabývají redaktorky a redaktoři webů neovlivni.cz nebo investigace.cz.

A co NESEHNUTÍ vs. dezinformace?

Téma prokremelské propagandy zpracovává publikace vydaná NESEHNUTÍm v květnu 2018. Sborník „Characteristics of pro-Kremlin propaganda in Central and Eastern Europe and practical examples how to tackle it” zpracovává příspěvky z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Ukrajiny a dalších zemí. Věnuje se monitoringu dezinformací a přináší tipy, jak propagandě čelit. Vyšel v angličtině a ruštině.
Ke stažení je ZDE.

Analýze falešných zpráv jsme se v NESEHNUTÍ věnovali i v minulosti. Na podzim jsme uspořádali Social Good Hackathon, v němž se jedna z pracovních skupin rozhodla zpracovat téma monitoringu článků na internetu. Source Tracker, který ve svém příspěvku rozvíjeli dva programátoři, umožňuje rychlé shromažďování článků na základě podobnosti jejich obsahu. Seskupování pak pomáhá vyhledat zdroj informace a sledovat jejich distribuci. Systém tak vede k odhalování a analýze dezinformací. Výsledkem čtyřiadvacetihodinového monitoringu je mapa článků, které projdou internetem v českém prostředí za jeden den a zobrazení intenzity jejich vzájemných vazeb.

I NESEHNUTÍ se v minulosti stalo terčem dezinformací, když čelilo hoaxům. Nejbizarnější byl hoax o tom, že nabízíme brigádu v oblasti sexuální asistence, za jeho šíření se nám mnozí šiřitelé i šiřitelky dezinformací následně omluvili, mezitím se nám ale přihlásilo několik lidí se zájmem o brigádu 🙂 Avšak nejvýraznější a nejdéle přetrvávající je hoax o kojenecké vodě zaslané do ukrajinského Charkova, ten vyvracíme již několik let na nesehnuti.cz/chleb-pro-charkov, a přesto se stále vrací v podobě, která poškozuje nejen nás, ale zároveň všechny neziskové organizace. Naštěstí stále existují lidé, kteří si ověřují informace, které k nim doputují po sociálních sítích, mailem nebo i prostřednictvím webových stránek. Věříme, že takových lidí bude v budoucnu jen přibývat.